Miscanthus giganteus

Miskant olbrzymi

Wysoka, silnie rosnąca trawa osiągająca około 350-450 cm wysokości, powstała jako krzyżówka Miscanthus sinensis i Miscanthus sacchariflorus. W 1930 roku duński botanik Aksel Olsen przywiózł go z Japonii do Europy. Następnie miskant ten trafił do niemieckiego szkółkarza Karla Foerstera który umieścił go w swoim spisie z 1935 roku jako Miscanthus sinensis ‘Giganteus’. Natomiast w 1960 roku Kurt Bluemel wprowadził go do Stanów Zjednoczonych.


Źdźbła trawy są wyprostowane, grube, do około 1 cm średnicy. Po zaschnięciu można je stosować jako podpórki do innych roślin. Liście ciemnozielone, kaskadowo przewieszające się. Wiechy są początkowo różowe, później przebarwiają się na beżowo. Jesienią liście i pędy przebarwiają się na słomkowy kolor.


Trawa ta nie jest ekspansywna. Najlepiej zapewnić jej stanowisko słoneczne, gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne. Wiosną zaschnięte pędy można ściąć, ale można także pozostawić je nieścięte, ponieważ nie wylegają się i kępy robią się gęściejsze. Miskant olbrzymi jest przedmiotem zainteresowania w uprawach energetycznych m.in. ze względu na szybkie tempo wzrostu i wysoki plon biomasy.

Strefa: 4 (do -34°C)
Autorami i właścicielami Vademecum traw publikowanego w Internecie pod adresem http://daglezjaryki.pl są Alicja Maj i Artur Maj, którzy zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do tego dzieła. Kopiowanie zdjęć i opisów bez ich zgody jest przestępstwem. W przypadku chęci użycia zdjęć lub tekstu prosimy o kontakt.