Calamagrostis ×acutiflora - Karl Foerster

Trzcinnik ostrokwiatowy - Karl Foerster

Dawniej, przez krótki czas nazywana Calamagrostis x acutiflora 'Stricta'. Nazwę odmiany zmieniono później na 'Karl Foerster' na cześć szkółkarza Karla Foerstera (1874-1970), który przyczynił się do wprowadzenia tej i wielu innych odmian na rynek.

Odmiana wyróżniająca się zwartym, wąskim, wyprostowanym pokrojem. Utrzymuje się on nawet po obfitych deszczach i silnych wiatrach, co jest zdecydowanie dużym atutem rośliny.

Trzcinnik ten dorasta do około 170-180 cm wysokości. Liście ciemnozielone, wąskie, opadające ku ziemi, pojedyncze, usytuowane wyżej załamują się. Wiosną młode liście mają delikatne, różowe refleksy. Kwitnienie rozpoczyna w czerwcu. Wiechy początkowo czerwonawe, szerokie, później w kolorze beżowym, zwężają i wysmuklają się. Jesienią pędy i kwiatostany przebarwiają się na słomkowy kolor.


Trzcinnik ten dobrze radzi sobie na glebach zarówno gliniastych, jak i piaszczystych oraz umiarkowanie suchych do wilgotnych. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale toleruje również lekko ocienione. Trawę tą polecamy szczególnie do założeń miejskich.

Odkryta w Ogrodzie Botanicznym w Hamburgu w latach 30. XX wieku.

Strefa: 4 (do -34°C)
Autorami i właścicielami Vademecum traw publikowanego w Internecie pod adresem http://daglezjaryki.pl są Alicja Maj i Artur Maj, którzy zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do tego dzieła. Kopiowanie zdjęć i opisów bez ich zgody jest przestępstwem. W przypadku chęci użycia zdjęć lub tekstu prosimy o kontakt.