Miscanthus giganteus - Meidl

Miskant olbrzymi - Meidl

Wysoka trawa ozdobna dorastająca w czasie kwitnienia do około 300-350 cm wysokości. Liście ciemnozielone, przewieszające się, szerokości około 2-2,5 cm, nie zasychają od dołu. W przeciwieństwie do czystego gatunku, odmiana ta charakteryzuje się corocznym kwitnieniem. Wiechy potężne, około 40 cm długości, początkowo różowe, z czasem stają się srebrzyste. Odmiana ta ma nasiona niezdolne do kiełkowania. Interesujące są także pędy, które mają fioletowy kolor, co ciekawie wygląda w zestawieniu z ciemnym kolorem liści. Źdźbła sztywne. Odmiana odporna na wyleganie, dobrze wygląda w formie żywopłotu.


Co ciekawe, miskant ten może służyć jako biomasa energetyczna, wartość opałowa suchej masy jest niezwykle wysoka (30%). Siekane źdźbła mogą także służyć jako ściółka.

Trawa ta nie jest ekspansywna, tworzy szeroką podstawę kępy, jednak nie wytwarza rozłóg. Miskant ten dobrze rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych oraz stanowiskach słonecznych.

Selekcjoner: Barbara Kuhn, Friedrich Camehl, Niemcy

Strefa: 5 (do -28°C)
Autorami i właścicielami Vademecum traw publikowanego w Internecie pod adresem http://daglezjaryki.pl są Alicja Maj i Artur Maj, którzy zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do tego dzieła. Kopiowanie zdjęć i opisów bez ich zgody jest przestępstwem. W przypadku chęci użycia zdjęć lub tekstu prosimy o kontakt.