Miscanthus giganteus - Meidl

Miskant olbrzymi - Meidl

Wysoka trawa ozdobna dorastająca w czasie kwitnienia do około 300-350 cm wysokości. Liście ciemnozielone, przewieszające się, szerokości około 2-2,5 cm, nie zasychają od dołu. W przeciwieństwie do czystego gatunku, odmiana ta charakteryzuje się corocznym kwitnieniem. Wiechy potężne, około 40 cm długości, początkowo różowe, z czasem stają się srebrzyste. Odmiana ta ma nasiona niezdolne do kiełkowania. Interesujące są także pędy, które mają fioletowy kolor, co ciekawie wygląda w zestawieniu z ciemnym kolorem liści. Źdźbła sztywne. Odmiana odporna na wyleganie, dobrze wygląda w formie żywopłotu.


Co ciekawe, miskant ten może służyć jako biomasa energetyczna, wartość opałowa suchej masy jest niezwykle wysoka (30%). Siekane źdźbła mogą także służyć jako ściółka.

Miskant ten dobrze rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych oraz stanowiskach słonecznych, Wiosną całą kępę należy ściąć nisko przy ziemi.

Selekcjoner: Barbara Kuhn, Friedrich Camehl, Niemcy

Strefa: 5 (do -28°C)
Autorami i właścicielami Vademecum traw publikowanego w Internecie pod adresem http://daglezjaryki.pl są Alicja Maj i Artur Maj, którzy zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do tego dzieła. Kopiowanie zdjęć i opisów bez ich zgody jest przestępstwem. W przypadku chęci użycia zdjęć lub tekstu prosimy o kontakt.