Miscanthus sinensis

Miskant chiński

Atrakcyjna trawa tworząca kępy od 70 cm do nawet 350 cm wysokości. Liście przeważnie przewieszające się, szerokości od 0,5 cm do nawet 4,5 cm. Jesienią mogą wybarwiać się na żółte, pomarańczowe bądź czerwone odcienie. Ponadto występują odmiany o liściach paskowanych poprzecznie lub podłużnie. Kwitnienie zazwyczaj występuje we wrześniu, jednakże zdarza się ono już w sierpniu, rzadziej w późniejszych miesiącach (październik-listopad). Wiechy palczasto-groniaste, w kolorze biało-srebrzystym, także w zależności od odmiany kwiatostany mogą być purpurowe, a nawet złote. Po przekwitnięciu często puszą się, a kolor blednie.

Pokrój wśród miskantów chińskich jest różnorodny, występują odmiany o wręcz kolumnowym pokroju, bardzo zwartym (Miscanthus sinensis 'Gold Bar', Miscanthus sinensis 'Versammlung'), ale są też kaskadowe, fontannowe (Miscanthus sinensis 'Verneigung', Miscanthus sinensis 'Cindy').


Różnorodność odmian jest niesamowita. W swojej kolekcji posiadamy około 350 odmian miskanta chińskiego. W 2016 roku Polskie Towarzystwo Dendrologiczne przyznało jej status “Kolekcji Narodowej Rodzaju MISCANTHUS”.


Miskanty preferują stanowiska w pełni słoneczne. Warto zapewnić im przepuszczalną glebę o umiarkowanej wilgotności.

Strefa: 5 (do -28°C)
Autorami i właścicielami Vademecum traw publikowanego w Internecie pod adresem http://daglezjaryki.pl są Alicja Maj i Artur Maj, którzy zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do tego dzieła. Kopiowanie zdjęć i opisów bez ich zgody jest przestępstwem. W przypadku chęci użycia zdjęć lub tekstu prosimy o kontakt.