Deschampsia caespitosa
Śmiałek darniowy
Występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce pospolity na całym obszarze.
Trawa tworząca zwarte, gęste kępy z silnym systemem korzeniowym. Osiąga od 70 do 150 cm wysokości. Bardzo wcześnie wypuszcza młode liście, ponieważ już w marcu można zaobserwować, że kępa robi się zielona [fot. nr 3]. Liście w kolorze soczystej zieleni, obserwuje się je zarówno w jasnej, jak i ciemnej zieleni. Występują odmiany o liściach początkowo lub stale wzniesionych. Częściej jednak spotka się je w formie przewieszającej. Blaszki liściowe szerokości 4-5 mm, długości około 60 cm. Kwiatostany pojawiają się w czerwcu. Początkowo są zielone, wachlarzowate. Następnie otwierają się oraz przybierają beżowe odcienie. Łodygi przeważnie lekko łukowate, zdarzają się jednak także w formie wyprostowanej, ułożone pionowo.
Może rosnąć na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych. Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne. Przy większej wilgotności oraz żyzności gleby może osiągnąć większe rozmiary. Trawa ta posiada bardzo dużą łatwość rozsiewania się.
Śmiałki są wyjątkowo efektowne w założeniach naturalistycznych. Tworzą piękny efekt w grupach, połączone z innymi trawami i bylinami. Dodają lekkości rabatom.
Strefa: 4 (do -34°C)
Autorami i właścicielami Vademecum traw publikowanego w Internecie pod adresem http://daglezjaryki.pl są Alicja Maj i Artur Maj, którzy zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do tego dzieła. Kopiowanie zdjęć i opisów bez ich zgody jest przestępstwem. W przypadku chęci użycia zdjęć lub tekstu prosimy o kontakt.