Pennisetum alopecuroides

Rozplenica japońska

Trawa występująca naturalnie w Australii i wschodniej Azji.

Wieloletnia trawa bylinowa o malowniczych kwiatostanach i atrakcyjnym, kaskadowym pokroju. Przeważnie osiąga około 60-90 cm wysokości, istnieją jednak odmiany od 30 cm do nawet 150 cm. Liście latem są zielone. Jesienią wybarwiają się na żółto. Można jednak spotkać także takie, o końcówkach liści wybarwionych na purpurowo, a nawet o liściach podłużnie paskowanych. Kwiatostany zazwyczaj rozwijają się we wrześniu. Posiadają charakterystyczny kształt, ponieważ przypominają szczotki do butelek. Początkowo mają zielono-białe zabarwienie, które z czasem przechodzi do beżowego. Wśród odmian istnieją także o kwiatostanach fioletowo-czarnych, bądź czerwonych w początkowej fazie kwitnienia. 


Rozplenica japońska wymaga stanowiska w pełni słonecznego. Ponadto preferuje gleby przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Na stanowiskach mniej oświetlonych oraz suchych jej wzrost oraz kwitnienie będą słabsze. 

Strefa: 6 (do -23°C)
Autorami i właścicielami Vademecum traw publikowanego w Internecie pod adresem http://daglezjaryki.pl są Alicja Maj i Artur Maj, którzy zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do tego dzieła. Kopiowanie zdjęć i opisów bez ich zgody jest przestępstwem. W przypadku chęci użycia zdjęć lub tekstu prosimy o kontakt.