Sesleria tatrae

Sesleria tatrzańska

Roślina występująca pospolicie w Tatrach. W Polsce ponadto bywa spotykana w Sudetach.

Trawa osiągająca około 50 cm wysokości w czasie kwitnienia. Cechuje się luźnym pokrojem. Liście zielone, szerokości 2-6 mm. Posiada niewyraźnie, białe obrzeżenie liści. Brak wosku na liściach. Ponadto ma dłuższy górny liść łodygowy od seslerii skalnej (ma on około 2 cm). Łodygi także zielone, łukowate. Kwitnienie trawa od maja (czasem koniec kwietnia) do lipca. Kwiatostany są  jajowate, czasem walcowate, koloru fioletowego, dodatkowo w czasie kwitnienia pojawiają się kremowe pręciki. Trawa ta może powtórzyć kwitnienie jesienią, jednak mniej efektownie. 


W naturalnym środowisku rośnie głównie na podłożu wapiennym. Może rosnąć na glebach suchych do umiarkowanie wilgotnych. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym oraz lekko ocienionym.

Strefa: 4 (do -34°C)




Autorami i właścicielami Vademecum traw publikowanego w Internecie pod adresem http://daglezjaryki.pl są Alicja Maj i Artur Maj, którzy zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do tego dzieła. Kopiowanie zdjęć i opisów bez ich zgody jest przestępstwem. W przypadku chęci użycia zdjęć lub tekstu prosimy o kontakt.