Calamagrostis epigejos

Trzcinnik piaskowy

Pochodzi z Europy. W Polsce pospolity na niżu i w niższych partiach górskich.

Trawa rozprzestrzeniająca się za pomocą podziemnych i nadziemnych rozłogów. Źdźbła mocne, wziesione. Źdźbło pod kwiatostanem szorstkie. Kwitnienie rozpoczyna w czerwcu. Wiechy mają około 20-30 cm długości. Kwiatostany w kolorze zielono-fioletowym (ość fioletowa), kłoski ostro zakończone (mają 5-6 mm długości). Pręciki natomiast mają barwę jasnożółtą. Po przekwitnięciu wysmuklają się oraz robią się beżowe. Osiąga wysokość około 160-190 cm wysokości. Liście w kolorze szarozielonym, od strony dolnej błyszczące, od góry zaś bardziej matowe. Brzegi ostre. W gorące, suche dni zwijają się. Liście mają około 12-15 mm szerokości. Posiada bardzo silny, głęboki system korzeniowy.


Trawa ta dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych po lekko ocienione. Preferuje gleby suche, a także świeże. Silny system korzeniowy umożliwia jej też przetrwanie okresów suszy.


Niestety ze względu na mocny wzrost i dużą siłę rozprzestrzeniania się, potrafi zagłuszać inne gatunki, m.in. na łąkach. Jest uporczywy także w leśnictwie, ponieważ w dużych skupiskach trzcinnika piaskowego młode drzewa słabiej rosną. Dlatego właśnie często jest traktowany jako chwast.

Może być stosowany do utrwalania piaszczystych nasypów.




Autorami i właścicielami Vademecum traw publikowanego w Internecie pod adresem http://daglezjaryki.pl są Alicja Maj i Artur Maj, którzy zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do tego dzieła. Kopiowanie zdjęć i opisów bez ich zgody jest przestępstwem. W przypadku chęci użycia zdjęć lub tekstu prosimy o kontakt.