Elymus hystrix

Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i wschodniej Kanady. Rośnie w otwartych lasach i zaroślach.

Trawa o szczoteczkowatych, wyprostowanych kwiatostanach. Kwitnienie rozpoczyna w lipcu. Wiechy te mają około 10-20(-23) cm długości. Kłoski jasnobrązowe, ułożone prostopadle do łodygi po 2, czasem po 3. Kłoski długości 2,5-5 cm. Pręciki w kolorze jasnożółtym. Liście barwy szaro-zielonej, płaskie, opadające, do około 30 cm długości i 1-1,5 cm szerokości. Brzeg liścia dotykając go w kierunku źdźbła jest szorstki. Pochewka liściowa tworzy z przodu długie V (brak włosków lub słabo owłosiona). Pochewki i języczek są fioletowe. Kolanka bez włosków, często zabarwione na fioletowo. Źdźbła wyprostowane. Osiąga około 100-150 cm wysokości.


Trawa ta dobrze rośnie na stanowiskach półcienistych po cieniste. Na stanowiskach słonecznych obserwujemy fioletowe zabarwienie na liściach.  Może rosnąć na glebach suchych po wilgotne.

Strefa: 5 (do -28°C)
Autorami i właścicielami Vademecum traw publikowanego w Internecie pod adresem http://daglezjaryki.pl są Alicja Maj i Artur Maj, którzy zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do tego dzieła. Kopiowanie zdjęć i opisów bez ich zgody jest przestępstwem. W przypadku chęci użycia zdjęć lub tekstu prosimy o kontakt.