Arundo donax

Lasecznica trzcinowata

Naturalnie występuje w Azji. Porasta tereny nadbrzeżne i bagienne.

W warunkach naturalnych osiąga nawet 6-9 m wysokości. W Polsce będzie to około 4-5 m wysokości. Źdźbła bardzo grube, nawet do 6 cm średnicy, w środku są puste. Liście szerokie do 7 cm, długie na 60-80 cm, szarozielone, szorstkie. W naszym klimacie nie zawsze zakwita. Potrzebuje do tego długiej i ciepłej jesieni. Wiechy mają około 40-60 cm długości, początkowo są różowo-fioletowe, z czasem robią się srebrzyste. Większość nasion jest sterylna.


Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych. Preferuje umiarkowanie wilgotną glebę, ale znosi także okresowe zatapianie. Może rosnąć na podłożu od lekkiego, piaszczystego do ciężkiego, gliniastego. Jest odporna na zasolenie gleby.  W Polsce zdecydowanie ciężka do przezimowania, wymaga okrywania. 

W wielu rejonach świata uważana jest za roślinę inwazyjną. Wypiera rodzime gatunki i rośnie niezwykle silnie. 

Strefa: 7 (do -18°C)

 

Zdjęcia wykonano w Ruskamen, Chorwacja. 

 
Autorami i właścicielami Vademecum traw publikowanego w Internecie pod adresem http://daglezjaryki.pl są Alicja Maj i Artur Maj, którzy zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do tego dzieła. Kopiowanie zdjęć i opisów bez ich zgody jest przestępstwem. W przypadku chęci użycia zdjęć lub tekstu prosimy o kontakt.