Helictotrichon sempervirens

Owies wieczniezielony

Występuje naturalnie od Azji Środkowej, zachodniej Syberii, popołudniowo-zachodnie Alpy. Porasta m.in. skaliste pastwiska.

Trawa osiągająca około 100-120(-150) cm wysokości. Charakteryzuje się wąskimi, stalowoniebieskimi liśćmi.  W łagodnym klimacie liście są zimozielone. W czerwcu wysoko ponad kępą liści, na długich łodygach pojawiają się niebiesko-brązowe kwiatostany. Po przekwitnięciu ich kolor zmienia się na beżowy.  Pędy początkowo wyprostowane, z czasem łukowato wygięte. Wiechy jednostronnie wygięte. 


Trawa ta dobrze rośnie na glebach suchych do umiarkowanie wilgotnych oraz stanowiskach słonecznych. Jednakże preferuje gleby suche, przepuszcalne i wtedy też niebieski kolor liści jest silniejszy. Toleruje gleby zasadowe i kwaśne. Dobrze radzi sobie sadzona w donicach.

Strefa: 4 (do -34°C)
Autorami i właścicielami Vademecum traw publikowanego w Internecie pod adresem http://daglezjaryki.pl są Alicja Maj i Artur Maj, którzy zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do tego dzieła. Kopiowanie zdjęć i opisów bez ich zgody jest przestępstwem. W przypadku chęci użycia zdjęć lub tekstu prosimy o kontakt.