Helictotrichon sempervirens - Pendula

Owies wieczniezielony - Pendula

Występuje naturalnie od Azji Środkowej, zachodniej Syberii, po południowo-zachodnie Alpy. Porasta m.in. skaliste pastwiska.

Trawa osiągająca około 100-120 cm wysokości. Charakteryzuje się wąskimi, stalowoniebieskimi liśćmi. W czerwcu wysoko ponad kępą liści, na długich, łukowato wygiętych łodygach pojawiają się niebiesko-brązowe kwiatostany. Po przekwitnięciu ich kolor zmienia się na beżowy. Wiechy jednostronnie wygięte. 


Trawa ta dobrze rośnie na glebach suchych do umiarkowanie wilgotnych oraz stanowiskach słonecznych. Jednakże preferuje gleby suche, przepuszczalne i wtedy też niebieski kolor liści jest silniejszy. Toleruje gleby zasadowe i kwaśne. Dobrze radzi sobie sadzona w donicach.

Strefa: 4 (do -34°C)
Autorami i właścicielami Vademecum traw publikowanego w Internecie pod adresem http://daglezjaryki.pl są Alicja Maj i Artur Maj, którzy zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do tego dzieła. Kopiowanie zdjęć i opisów bez ich zgody jest przestępstwem. W przypadku chęci użycia zdjęć lub tekstu prosimy o kontakt.