Briza media

Drżączka średnia

Występuje w niemal całej Europie oraz w Azji z wyjątkiem części północnych. W Polsce spotkać ją można na niżu oraz w górach do piętra kosodrzewiny. 

Trawa luźnokępkowa. Potrafi wytworzyć krótkie rozłogi. Osiąga około 40-90 cm wysokości. Liście zielone, czasem z niebieskawym nalotem. Mają 4-8 mm szerokości i do 15 cm długości. Wiechy luźne, piramidalne, także do około 15 cm długości. Kłoski sercowate, mogą być zaokrąglone (drżą na wietrze). Ponadto bocznie spłaszczone. Posiadają fioletowe zabarwienie. Kłoski te osadzone są na delikatnych, pofalowanych rozgałęzieniach. Kwitnienie występuje od maja do lipca. 


Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych. Nie lubi zacienienia. Tolerancyjna co do stopnia wilgotności gleby. Może rosnąć na glebach ubogich.

Strefa: 4 (do -34°C)

 

Zdjęcia wykonano w Tatrzańskim Parku Narodowym.
Autorami i właścicielami Vademecum traw publikowanego w Internecie pod adresem http://daglezjaryki.pl są Alicja Maj i Artur Maj, którzy zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do tego dzieła. Kopiowanie zdjęć i opisów bez ich zgody jest przestępstwem. W przypadku chęci użycia zdjęć lub tekstu prosimy o kontakt.