Panicum virgatum

Proso rózgowate

Porasta obszar od południowej Kanady, przez Stany Zjednoczone na wschód od Gór Skalistych, po Meksyk. Jest jednym z głównych gatunków północnoamerykańskiej prerii. Spotykane na pastwiskach, wzdłuż dróg oraz na pozostałościach prerii.

Wieloletnia trawa tworząca zwarte kępy. Może dorastać do 190-220 cm wysokości (np. Panicum virgatum 'Blue Tower') , ale obserwuje się także niższe kępy, do około 100-120 cm wysokości (np. Panicum virgatum 'Ruby Ribbons'). Trawa ta wybudza się późną wiosną. Liście płaskie, szerokości 0,6-1,3 cm, mają widoczny nerw główny. Ponadto nie są pokryte włoskami, z wyjątkiem podstawy. Pochwa liściowa otwarta, tworzy literę V. Posiadają zmienną kolorystykę, ponieważ mogą być soczyście zielone, bądź sinoniebieskie. Póżnym latem natomiast mogą wybarwiać się na purpurowo, a jesienią także na żółto. Kwiatostany wyróżniają się lekką, ażurową formą. Przed rozwinięciem są zielone, z czasem różowieją, a po przekwitnięciu robią się beżowe oraz zachowują swoją formę. Wiechy mają 20-60 cm długości. Pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia. 


Proso rózgowate dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych. Na zacienionych może się pokładać i słabiej rosnąć (natomiast odmiany o liściach wybarwiających się na purpurowo mogą słabiej się wybarwiać). Dobrze rośnie na glebach słabo wilgotnych. Toleruje krótkie okresy suszy.

Strefa: 4 (do -34°C)
Autorami i właścicielami Vademecum traw publikowanego w Internecie pod adresem http://daglezjaryki.pl są Alicja Maj i Artur Maj, którzy zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do tego dzieła. Kopiowanie zdjęć i opisów bez ich zgody jest przestępstwem. W przypadku chęci użycia zdjęć lub tekstu prosimy o kontakt.