Panicum virgatum - Cave In Rock

Proso rózgowate - Cave In Rock

Odmiana znaleziona w 1958 roku w Cave in Rock w stanie Illinois (USA).

Wysoka trawa o dość luźnym pokroju. Dorasta do około 180-220 cm wysokości. Liście zielone, szerokości 1-1,8 cm, opadające ku ziemi. Liście nie są pokryte włoskami, z wyjątkiem podstawy, która jest dość mocno owłosiona. Kwitnienie rozpoczyna na przełomie lipca i sierpnia. Wiechy okazałe, zielono-różowe, mają około 40-50 cm długości. Pręciki pojawiające się na kilka dni są pomarańczowe. 


Odmiana ta posiada wiele zastosowań. Stosuje się ją jako osłonę od wiatru, sadzona jest także na pastwiskach. Wykorzystywano ją też z myślą o produkcji paszy. W zasięgu naturalnego występowania prosa rózgowatego jest cennym schronieniem dla dzikich zwierząt (także zimą) - zapewnia siedliska lęgowe i pożywienie. Ponadto silny system korzeniowy prosa zapewnia stabilizację gleb przed erozją.


Proso rózgowate dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych. Na zacienionych może się pokładać i słabiej rosnąć. Dobrze rośnie na glebach słabo wilgotnych.

Strefa: 4 (do -34°C)
Autorami i właścicielami Vademecum traw publikowanego w Internecie pod adresem http://daglezjaryki.pl są Alicja Maj i Artur Maj, którzy zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do tego dzieła. Kopiowanie zdjęć i opisów bez ich zgody jest przestępstwem. W przypadku chęci użycia zdjęć lub tekstu prosimy o kontakt.