Phleum pratense

Tymotka łąkowa

W Polsce pospolita na całym obszarze od niżu po regiel góny. Porasta pastwiska i łąki.

Wieloletnia trawa luźnokępkowa. Osiąga około 50-150 cm wysokości. Źdźbła podzielone są na międzywęźla, które czasem lekko się załamują. Kolanka mogą być zabarwione na fioletowo. Liście niebiesko-zielone, bądź zielone, szorstkie. Ich szerokość wynosi 0,3-0,8 cm. Pochwy liściowe otwarte. Kwiatostany pojawiają się od czerwca do sierpnia. Posiadają cylindryczny kształt i są długości około 2-15(-30) cm oraz szerokości 0,5-1 cm. Kłoski mają około 3-3,5 mm. Pylniki mogą być żółte, ale także lekko fioletowe. Wiechy są koloru zielonego, czasem dodatkowo zabarwione na fioletowo. Zachowują pionową formę. System korzeniowy tej trawy jest dość płytki.


Tymotka łąkowa nie lubi miejsc suchych i piaszczystych. Dobrze rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych do wilgotnych. Może rosnąć nawet na glebach torfowych. Znosi lekkie zacienienie. Nie lubi jednak zasolenia. Odporna nawet na silne mrozy.




Autorami i właścicielami Vademecum traw publikowanego w Internecie pod adresem http://daglezjaryki.pl są Alicja Maj i Artur Maj, którzy zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do tego dzieła. Kopiowanie zdjęć i opisów bez ich zgody jest przestępstwem. W przypadku chęci użycia zdjęć lub tekstu prosimy o kontakt.