Cortaderia selloana

Trawa pampasowa

Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie występuje na terenach stepowych (pampa).

Znana z okazałych kwiatostanów. Osiąga od 60 cm do 350 cm. Liście długie, niebieskozielone, lub ciemnozielone, mocno przewieszające się i niezwykle ostre. Jest to roślina dwupienna, czyli kwiatostany męskie oraz żeńskie znajdują się na osobnych roślinach. Kwiatostany żeńskie bardzo okazałe, puszyste i duże, męskie zaś mniej atrakcyjne, bardziej zwarte. Ich kolor jest biało-kremowy, czasem lekko różowy. Kwitnie od września do października.


Wymaga stanowisk słonecznych, dobrze rośnie na glebach przepuszczalnych i żyznych. Nie lubi zastoin wody zimą, dlatego też warto sadzić ją na niewielkim wzniesieniu oraz wykonać drenaż przed sadzeniem. Latem w czasie długotrwałej suszy może wymagać podlewania. Zimą warto zabezpieczyć ją przed mrozem.

Strefa: 7 (do -18°C)


Zdjęcia traw pampasowych o często wręcz nierealnych kolorach kwiatostanów takie jak landrynkowe, czerwone, niebieskie, czarne są nieprawdziwe i zazwyczaj jest to chwyt marketingowy. W naturze takie kolory nie występują u tej rośliny.
Autorami i właścicielami Vademecum traw publikowanego w Internecie pod adresem http://daglezjaryki.pl są Alicja Maj i Artur Maj, którzy zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do tego dzieła. Kopiowanie zdjęć i opisów bez ich zgody jest przestępstwem. W przypadku chęci użycia zdjęć lub tekstu prosimy o kontakt.