Wstęp - Alicja Maj

Vademecum Traw tworzone jest z myślą o propagowaniu i rozszerzaniu wiedzy na temat traw ozdobnych. Zawiera ono informacje oraz zbiór zdjęć zbieranych przez nas przez kilka lat. Tworzone jest na bieżąco, a więc zakres informacji stale się poszerza. Opisy mają na celu przybliżenie struktury oraz pokroju i wymagań danej rośliny. Czasami dodatkowo zamieszczane są ciekawostki.

Informujemy, że nie wszystkie trawy znajdujące się w Vademecum Traw są dostępne w sprzedaży w naszej szkółce Daglezja Ryki Artur Maj.

W 2016 roku moi rodzice Małgorzata i Artur Maj uzyskali status Kolekcji Narodowej rodzaju Miscanthus. W Kolekcji tej znajduje się blisko 370 odmian miskanta chińskiego. Jednak kolekcjonujemy nie tylko miskanty, ale także inne trawy ozdobne w tym trzęślice, prosa, trzcinniki, rozplenice i wiele innych. Posiadamy je pod ciągłą obserwacją, a ja dodatkowo zajmuję się dokumentacją fotograficzną traw znajdujących się w naszym zbiorze. Chciałabym, aby zbierane przez nas informacje były przydatne również innym osobom pasjonującym się trawami, ogrodnikom, architektom krajobrazu lub po prostu osobom szukającym informacji o nieraz rzadkich odmianach.

Teraz kilka informacji wyjaśniających pewne kwestie. Podawane wysokości traw mogą czasami w rzeczywistości nieco się różnić, co wynika z różnych warunków uprawy. Przykładowo jeśli dana odmiana miskanta ma podaną w opisie wysokość około 150 cm, a w Waszym ogrodzie jest wyższa o np. 20 cm, to przyczyną może być np. zwiększona wilgotność lub żyzność gleby. Prosimy więc obserwować także warunki w jakich roślina jest uprawiana, nie sugerować się tylko metrykami przy ocenie odmian.

Kolejną kwestią, którą chcę poruszyć jest kwitnienie miskantów, które „nie kwitną” lub kwitną późno. Przykładowo miskant chiński ‘Morning Light’ uznawany jest za odmianę ozdobną jedynie z liści. Jednak coraz większa grupa osób na przełomie października i listopada obserwuje u niego ciemnoróżowe kwiatostany. Jest to naturalne, ponieważ nasz klimat się zmienia. Lato i jesień są cieplejsze, a zimy nadchodzą później niż zwykle. Zatem miskanty takie jak ‘Morning Light’ i ‘Gracillimus’ mogą zakwitnąć, ale późną jesienią.

Kolejna informacja jest dla osób zajmujących się zawodowo zakładaniem zieleni. Zajmując się trawami ozdobnymi zauważyliśmy, że lepiej jest sadzić rośliny w doniczkach P-9, P-11. Nieprawdą jest, że im „większą” trawę do posadzenia kupimy, tym lepiej. Trawy ozdobne z małych doniczek lepiej i szybciej się ukorzeniają, a co za tym idzie łatwiej się przyjmują. Uważamy, że w nasadzeniach miejskich, gdzie sadzone jest wiele egzemplarzy, ta informacja jest istotna.

Kropką nad „i” Kolekcji Narodowej rodzaju Miscanthus jest nasza książka „Miskanty - giganty wśród traw”. Znajdują się tam cenne wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji tych traw oraz nasze liczne zdjęcia najciekawszych odmian. W Vademecum skupię się również na innych trawach ozdobnych. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę samych odmian miskanta chińskiego, tworzenie Vademecum Traw będzie zdecydowanie pracochłonnym zadaniem. Poszczególne trawy będą dodawane stopniowo, ponieważ chcę zadbać o dokładność. Oczywiście stale zdobywam nową wiedzę, a mając nieograniczony dostęp do „żywych eksponatów” chciałabym się z Wami nią podzielić.

Zapraszam do przeglądania   V A D E M E C U M    T R A W

Alicja Maj - autorka vademecum

Autorami i właścicielami Vademecum traw publikowanego w Internecie pod adresem http://daglezjaryki.pl są Alicja Maj i Artur Maj, którzy zastrzegają sobie wszelkie prawa autorskie do tego dzieła. Kopiowanie zdjęć i opisów bez ich zgody jest przestępstwem. W przypadku chęci użycia zdjęć lub tekstu prosimy o kontakt.